Pages

29 Eylül 2012 Cumartesi

Anlamak mı ? Anlaşmak mı ?


Anlamak mı ? Anlaşmak mı ?

Bütün mesele bu aslında …

Bu ara bu meselenin tam ortasındayım ne anlayabiliyorum ne anlaşabiliyorum. Vaziyetin vasat olmasının nedenlerine bakacak olursak ; ya etrafımda bunları birbirine karıştıran insanlar var ya da tatilimin son demlerinde olduğum için okulun açılması yaklaştığı için içine girdiğim depresif durum da nedenler arasına girebilir 
-,-

Direk konuya girelim işe anlamaktan başlarsak eğer..

İnsanları kolay anlayan bir yapıya sahip olduğumu düşünüyorum. Belki okuduğum bölümün , gördüğüm derslerin etkisi olduğu aşikar..’ insan ‘ kelimesi beş harften oluşsa da içinde barındırdığı anlam derin ve koyu. Basit ve bir o kadar karmaşık. Anlıyorum dediğime gelecek olursak herkes kendini ne kadar bana aktara bilirse bende o kadar anlarım. Bazılarını çok kolay bazılarını ise çok zor anlarım. İnsan bu zira çeşidi çok..

Mesela beni anlayan , anlamaya çalışan insanlara büyük bir saygım duyuyorum. Çünkü beni anlamış ama anlamayan ağzına geleni saydıran insan görmüşlüğüm var.
Yani anlaşmanın temelinde iyi bir anlamanın olduğunu düşünüyorum.(kendimce)
Hatta bazen anlamak da yetmiyor karşınızdakiyle iletişim kuramıyorsanız ortada anlaşmak konuşmak diye bir şey kalmıyor -,-

İlk olarak yıllardır arkadaş olduğumuz kişileri ele alalım. Siz onları her daim dinlersiniz dimi. Onları anlamaya çalışırız, onlar bu durumdan oldukça hoşnutlardır. ( beni anlayan bir sen varsın canım arkadaşım ^^ nidalarını duymuşsunuzdur ) ama konuya sizin açınızdan bakalım (kendiniz için yani ). En kötü zamanınız da yanına gittiniz sizi anlamasını bekliyorsunuz bir şekilde hani ‘arkadaşsınız’ ya. Ama işler öyle olmuyor yani istediğiniz gibi. İşte burada olaylar tek taraflı yürümeye başlıyor. Siz onu anlarsınız ama o sizi anlamak istemez ama çok anlaştığınızı zanneder sadece..

Birde her dediğinizi yanlış yorumlayan anlayan insanlar var ki .. ( onları atsan atamıyorsun satsan satamıyorsun ) bir şey söylediğinizde illa bir alt açıklama yapmak zorundasınızdır. Bu olay yorar , bunaltır..
Bu resmen bilmediğiniz bir dilde olan bir filme Türkçe altyazı eklemek gibi bir şey olsa gerek..

( şu yukardaki özelliklere sahip olan insanlara katlananları sabırlarından dolayı tebrik etmek lazım başından defetmesini bilenleri ise ayakta alkışlıyorum J )

Hep kötü yanlarını yazmak olmaz .. J

Birde görmeden, görüşmeden anlaştığımız insanlar vardır. Onları korumak lazım. Sizi anlayan konuştuğunuz da kendinizi diken üstünde hissetmediğiniz zamanlardaki anlaştığınız insanlardır bunlar.

Ben mesela bu anlaştığım kesimle genellikle internet ortamında görüşüyorum. Bazılarının sırf yazılarını okuyorum. Yazılarıyla bile beni anlayan okuduğumda ‘ evet ‘ ‘işte tam istediğim buydu ‘ şeklinde tepki verebiliyorsam bence anlaşa da biliyoruz J

Ps : şu ana kadar en iyi anlaşma şeklini annem ve çiçekleri arasında gördüm J annem onlarla sohbet eder , sular ;onlarda en güzel renkleriyle çiçeklerini açarak annemi mutlu ediyorlar.
                     Bu da size iyi geceler şarkım olsunJ


5 yorum:

Yorum Gönder